تازه ها

نویسنده : علی خادم الرضا
تعداد صفحات: 168 صفحه

نوبت چاپ : اول

سال نشر : 1397
قیمت : 24000 تومان

توضیحات کتاب :

"گامهاي پرقدرت به‌سوي ثروت"، كتابي است براي آنهايي كه مي‌خواهند گامهاي قدرتمندي به سوي ثروت بردارند.

به نوشته‌ي مؤلف اين كتاب، علي خادم‌الرضا، ثروت و توان اقتصادي از اصلي‌ترين دلايل موفقيت، كاميابي، خوشحالي مردم در زندگي شخصي و همچنين كشورها در مقياس بزرگتر اجتماعي است.

ديدگاههاي مؤلف كتاب روشن است، استدلالهايي كه بر اين ديدگاهها مي‌آورد، نيز روشن است. از جمله آنكه بر اين باور است كه مشكل فقر و بي‌پولي از مشكلاتي است كه با پول حل نمي‌شود! براي اطلاع از استدلالهاي مؤلف، صفحات 15 و 16 را بخوانيد.

همچنين بر اين باور است كه "اين درآمد بالا، طلا، مسكن، سرمايه‌گذاري در بورس، ارز و... نيستند كه ما را ثروتمند مي‌كنند بلكه، دانش و مهارتهاي ما درباره‌ي مديريت درآمد بالا، طلا، مسكن، بورس، ارز و... است كه مي‌تواند ما را ثروتمند كند. خوشبختانه اين مهارتها همگي با آموزش صحيح قابل دستيابي هستند."

 

اصول موفقيت در سرمايه‌گذاري

"گامهاي پرقدرت به‌سوي ثروت"، يعني كتاب حاضر، از اصول بنيادين موفقيت در سرمايه‌گذاري در ايران مي‌گويد.

بخش دوم كتاب، كاربردي است و مهمترين استراتژيهاي موفقيت در سرمايه‌گذاري را ارائه مي‌كند.

متن دلنشين اين كتاب به‌گونه‌اي است كه خواننده تمايل دارد تا به پايان پيش برود. از سخنان بزرگان، جابه‌جا مي‌خوانيد. اين سخنان، هم انگيزه‌بخش هستند، و هم خطوط راهنما و كليدي را در اختيار خواننده قرار مي‌دهند.

مبتني بر همين سخنان بزرگان، خواننده در همان آغاز درمي‌يابد كه مهمترين دستاورد ثروت براي اشخاص، آزادي زمان و انرژي مي‌آورد. به اين ترتيب، توليد ثروت با "ثروت‌اندوزي" و "مال‌اندوزي" كاملاً متفاوت است.

عبارتهاي دلنشين كه گاه كاملاً در جايگاه استدلال نشسته‌اند، خواننده را برمي‌انگيزد تا به تجديدنظر در ديدگاههايش بپردازد. براي مثال اين عبارت را بخوانيد كه از ارشميدوس نقل مي‌كند؛ "زماني ارشميدوس، فيلسوف و رياضيدان يوناني، گفته بود كه اگر اهرم و تكيه‌گاهي به من بدهيد، زمين را جابه‌جا خواهم كرد. مي‌توان گفت كه ثروت در دستان اشخاص توانگر بهترين اهرم براي ايجاد تغييرات ارزشمند در جهان است. در اينجاست كه ثروت دروني در كنار ثروت بيروني معجزه مي‌كند."

نثر كتاب بي‌آلايش است. هركجا لازم بوده از استعاره و طنز بهره برده است تا بتواند بخوبي مفاهيم و مقصود نويسنده را انتقال دهد. براي مثال صفحه‌ي 116 را بخوانيد:

"مسافرت به قطب بسيار عالي است، به شرط آنكه براي برگشت از آنجا نيز برنامه‌اي داشته باشيم. اگر نمي‌دانيد چه موقع از يك سرمايه‌گذاري خارج شويد، هرگز اقدام به خريد نكنيد. به همين منظور بايد قبل از تصميم‌گيري و انجام هر سرمايه‌گذاري، سناريوهاي مختلفي براي حالتهاي موفقيت و شكست آن سرمايه‌گذاري در نظر بگيريم و سپس بر مبناي محتمل‌ترين سناريو دست به اقدام بزنيم. به اين ترتيب احتمال شكست و ضرر كاهش مي‌يابد."

بهره‌گيري از استعاره‌ها و ضرب‌المثلها، اين كتاب را از حالت خشك و كليشه‌اي بيرون آورده است. براي مثال وقتي ويژگي "سرمايه‌گذار" را برمي‌شمارد، از واقع‌بيني به جاي خوشبيني ياد مي‌كند. جمله‌ي معروف دريانوردان انگليسي را در اين باره بخوانيد كه مي‌گويند: "اميد به بهترينها داريم، اما براي بدترينها آماده‌ايم."

همچنين است كه علي خادم‌الرضا، مؤلف اين كتاب، پيشنهاد مي‌دهد براي سرمايه‌گذاري لازم است از خطاي كليشه‌اي بپرهيزيد. اين خطا، تركيبي است از بينش و پيشداوري. راه‌حل عملي نيز ارائه مي‌دهد كه بايد ديوارهاي ذهني را خراب كنيم و پس از بررسي همه‌جانبه، تصميم‌گيري كنيم.

با پايان يافتن استدلال، كتاب، جمله‌اي از ماكسيم گوركي آورده است:

"نشستن در ارابه‌ي گذشته، شما را به هيچ جايي نمي‌رساند."

از جمله‌ي بارزترين ويژگيهاي اين كتاب آن است كه ديدگاههاي تازه، پيچيده، و علمي مربوط به "اقتصاد"، بدون حاشيه‌پردازي، ساده و روان معرفي شده است.

براي مثال، در اين كتاب با جنبه‌هايي از "اقتصاد رفتاري" آشنا مي‌شويم. اقتصاد رفتاري به ساده‌ترين تعريف پيوندي است بين دانش اقتصاد، و مطالعات روانشناسي.

فصلهاي پاياني كتاب بخوبي از "اقتصاد رفتاري" بهره‌مند شده است آن هم بدون آنكه خواننده ناگزير باشد خود را با مفاهيم پيچيده‌ي علمي درگير كند و به زحمت بيفتد.

امتياز ديگري كه در اين كتاب با آن روبه‌روئيم، دريچه‌ها و كادرهايي است كه در صفحات كتاب ملاحظه مي‌شود. اين كادرها، افشره‌ي آنچه نويسنده قرار است اطلاع بدهد، به‌سرعت در اختيار خواننده قرار مي‌دهد.

براي موفقيت در سرمايه‌گذاري، اطلاعات و داناييهاي فراواني نياز داريم كه اين كتاب بخوبي به آن اشاره كرده است. در اين كتاب، مبتني بر ديدگاه وارن بافت، از ثروتمندترين مردان جهان، مي‌آموزيم كه:

"دايره‌ي شايستگي خود را بشناسيد و همواره درون آن بمانيد؛ اندازه‌ي اين دايره مهم نيست، اما دانستن مرزهاي آن حياتي است".

 

از همكاران عزيزم آقايان احمد آخوندي، مدير تواناي انتشارات بازاريابي، و محسن جاويدمؤيد، سردبير داناي مجله‌ي "توسعه مهندسي بازار"، به جهت ويراستاري شايسته ممنونم.

تقاضا مي‌كنم توصيه و نظرات خود را براي در نظر گرفتن چاپهاي بعدي كتاب از طريق زير به ما برسانيد:

•سايت شخصي پرويز درگي:  www.dargi.ir

•نشاني ‌اينترنتي: info@TMBA.ir

•سايت انتشارات بازاريابي: www.marketingPublisher.ir

•نشاني اينترنتي: info@marketingPublisher.ir

•نشاني انتشارات بازاريابي: تهران، خيابان آزادي (شرق به غرب)، بعد از خوش شمالي، كوچه نمايندگي، پلاك 1، واحد 10

•با شماره‌ي تلفكس: 66431461(021)

•با شماره‌ي تلفنهاي: 66431637(021) و 66434055(021)

•با شماره‌ي تلفن همراه شخصي‌ام: 09121994281‌

 

سبز باشيد

پرویز درگی