تازه ها

نویسنده : پوریا یعقوبی
تعداد صفحات :148 صفحه

نوبت چاپ : اول

سال نشر : 1397
قیمت : 32000تومان

توضیحات کتاب :

پيشگفتار

 

 

كتابهاي مهارتي بازاريابي در ايران روند رو‌ ‌به‌ ‌رشدي دارد و به موازات كتابهاي ترجمه‌اي در حال پيشروي است.

خاطرم هست سال 1394، دكتر علي بشارت، استاد بازاريابي دانشگاه دنور امريكا - در سفر به ايران دعوتمان را پذيرفت و در دفتر انتشارات بازاريابي حضور يافت. دكتر بشارت در آن زمان سرگرم پژوهشي بديع با عنوان مديريت بدهي از طريق نوروايميجينگ بود كه فراتر از تحقيقات كمّي به الزام بايد با استفاده از دستگاههاي مدرن پزشكي نظير FMRI و EEG، پژوهش را به انجام مي‌رسانيد.

در پايان اين ديدار و گفت‌وگو، دكتر بشارت، بخشي از كتابهاي انتشارات بازاريابي را ديد كه بر روي ميز بود. كاملاً متعجب شد و گفت: در زماني كه در دانشگاه صنعتي شريف - دوره‌ي كارشناسي ارشد مشغول تحصيل بوده، تعداد 

كتابهاي ترجمه‌اي در حوزه‌ي بازاريابي كمتر از انگشتان يك دست بود!

به او گفتيم كه "انتشارات بازاريابي" در نزديكي دانشگاه تهران، كتابفروشي كاملاً اختصاصي دارد با نام "بازاريابي." در اين كتابفروشي صرفاً كتابهاي بازاريابي عرضه شده است كه ناشران ايراني چاپ و منتشر كرده‌اند. بيش از پيش شگفت‌زده شد و گفت اين موضوع را به همكارانش در دانشگاه دنور خواهد گفت تا آنها نيز در جريان فعاليتهاي حوزه‌ي بازاريابي ايران قرار گيرند. 

دكتر بشارت همچنين من و همكارانم را برانگيخت تا در حوزه‌هاي دانش نوين بازاريابي نظير نوروماركتينگ اقدام كنيم. خوشبختانه كتابهايي نظير "نوروماركتينگ؛ نظريه و كاربرد"، "نوروماركتينگ كاربردي"، 1000 ايده‌ي برتر فروش مبتني بر نوروماركتينگ" و "نوروليدرشيپ"، بخشي از كتابهايي است كه در انتشارات بازاريابي به زيور طبع آراسته شد كه عمدتاً كتابهاي ترجمه‌اي است.

شايان ذكر است نسل جديد دانشگاهي از جمله مؤلف اين كتاب - پوريا يعقوبي - دانش‌آموخته‌ي دانشكده مديريت دانشگاه تهران، با بهره‌مندي از دانش استادان و مطالعات شخصي‌اش، سالهاست به "بازار كار" ورود پيدا كرده است. از "دانشگاه بازار" تجربه‌هاي فراواني آموخته و همچنان در حال يادگيري از اين "اقيانوس مواج" است كه بنا به حرفه‌ي شغلي‌اش، همواره بايد بازار را رصد كند، فروشندگانش را براي حضور در اين بازار تجهيز كند، بازارسازي كند، بازارآفريني كند، و در جستجوي "نيروهاي نامرئي بازار" باشد تا سهم بيشتري را نصيب خود و شركت‌اش كند.

از اين رو با جرا‡ت و شهامت بر آن شده تا آنچه را از "دانشگاه علم" و "دانشگاه بازار" آموخته است در قامت اين كتاب تقديم اهالي بازاريابي كند. تحسين‌برانگيز است؛ چون هم اين كتاب مي‌تواند براي حرفه‌اي‌ها، تجارب خوبي را انتقال دهد، و هم حرفه‌اي‌ها را برانگيزد تا آنها نيز با اعتمادبه‌نفس بيشتر، به راهي قدم گذارند كه "يعقوبي" آن را طي كرد. 

 

من فروشنده هستم

امتياز اصلي اين كتاب - من فروشنده هستم - به "نقشه‌ي ذهني" آن است كه با عنوان "نقشه‌ي ذهني كتاب من فروشنده هستم" در صفحه‌ي 19 آمده است. 

فصل نخست كتاب با عنوان "امروزه مشتريها چگونه فكر مي‌كنند" آغاز مي‌شود و رويكرد اين فصل به شناخت مشتري مبتني بر "مغز" است. در اين فصل، آنچه كه يك فروشنده‌ي حرفه‌اي لازم است بياموزد، به زبان ساده، به 

دور از پيچيدگيهاي فيزيولوژيك، به صورت كاربردي آمده است.

"داستانگويي در فروش" از جمله ويژگيهاي اين كتاب است كه در صفحات 86 به بعد آمده است. نويسنده‌ي كتاب - پوريا يعقوبي - با يك عبارت ساده و برگرفته از تاريخ و ادبيات ايران‌زمين، از "داستانگويي" نقبي خلاقانه به فروش زده است. شهرزاد قصه‌گو و داستان هزارويك‌شب را مي‌دانيم. اين عبارت ساده چنين است: اگر شهرزاد قصه‌گو امروز بود به احتمال زياد يكي از موفقترين فروشنده‌هاي دنيا بود و براي هر محصولي داستاني تعريف مي‌كرد تا توجه من و شما را جلب كند.

كار خلاقه‌ي مؤلف كتاب در آنجاست كه وي براي اثربخشي داستان، به "شناخت مغز" ارجاع مي‌دهد؛ يعني آنچه در فصل اول به آن پرداخته است، در فصل چهارم رمزگشايي مي‌شود.

نثر كتاب سليس و روان است. هركجا لازم بوده از طنز بهره‌مند شده است. يعقوبي، "فروشنده" است و تمامي كوشش خود را خواهد داشت تا توجه "خواننده" را شكار كند و موفق نيز بوده است.

عبارت طنزآلود اين است: برخي از فروشنده‌ها مخصوصاً مغازه‌دارها، به‌گونه‌اي با فروشنده صحبت مي‌كنند كه انگار مصريان قديم با برده‌ها صحبت مي‌كنند!

كتاب از تكنيكهاي متعدد و متنوعي بهره‌مند است كه هر يك از آنها مي‌تواند در "يخ‌شكني" و يا "خاتمه‌ي فروش"، آگاهيهاي خوبي را به فروشنده انتقال مي‌دهد. كافي است اين مهارتها را مداوم و مستمر به‌كار اندازيم به‌گونه‌اي كه ملكه‌ي ذهن شود.

در پايان شايسته است از آقايان احمد آخوندي، مدير توانا و داناي انتشارات بازاريابي، و محسن جاويدمؤيد، سردبير پرتلاش "دوماهنامه‌ي توسعه مهندسي بازار"، بابت ويراستاري و تمام مراحل چاپ و نشر كتاب سپاسگزاري مي‌كنم.

تقاضا مي‌كنم توصيه و نظرات خود را براي در نظر گرفتن چاپهاي بعدي كتاب از طريق زير به ما برسانيد:

•سايت شخصي پرويز درگي: www.Dargi.ir

•نشاني انتشارات بازاريابي: www.MarketingPublisher.ir

•نشاني اينترنتي: Info@MarketingPublisher.ir

•نشاني انتشارات بازاريابي: تهران: خيابان آزادي (شرق به غرب)، بعد از خوش شمالي، كوچه‌ي نمايندگي، پلاك 1، واحد 10.

•با شماره فكس: 66431461‌ (021)

•با شماره تلفنهاي: 66431637 (021) و 66434055 (021)

•با شماره تلفن همراه شخصي‌ام: 09121994281

 

گر بخواهيد در اين يكدم عمر       نيك جوياي حقايق باشيد

و به چشم همه نيكان جهان       بس برازنده و لايق باشيد

هدفي ناب بيابيد و در راه وصال    عالم عامل عاشق باشيد 

 

 

سبز باشيد

پرويز درگي