تازه ها
مستطاب کاروکسب

مؤلف: ریچارد ای. موران
مترجم: دکتر کیوان شعبانی مقدم
تعداد صفحات : 247 صفحه
نوبت چاپ : اول
سال نشر : 1399
قیمت : 58,000 تومان

توضیحات کتاب :

ريچارد اي.موران، سرمايه‌گذار كارآفريني، مشاور و رئيس سابق كالج منلو در كاليفرنيا است. موران در دهه‌ي 1980  يكي از بنيانگذاران كمپاني بزرگ آتاري بود. در پيشينه‌ي حرفه‌اي او سوابقي چون مشاوره و همكاري با شركتهاي بزرگي نظير اپل، تعداد زيادي از شركتهاي برتر فهرست فورچون و نيز، بسياري از استارت‌آپ‌هاي نوپاي سيليكون‌ولي به چشم مي‌خورد. موران نوشتن كتابهايي با موضوع كاروكسب را از سال 1993 با انتشار كتاب Never Confuse a Memo with Reality  آغاز كرد كه موفقيت خيره‌كننده‌اي را برايش به همراه داشت. كتاب او هفته‌ها بر صدر آثار پرفروش غيرداستاني نيويورك‌تايمز قرار گرفت و همين امر وي را ترغيب نمود كه كار نوشتن را ادامه دهد. موفقيتهاي موران بعدها بارها و بارها تكرار شد و تقريباً تمامي آثار او در زمره‌ي آثار پرفروش قرار گرفتند.
"كتاب مستطاب كاروكسب" مجموعه‌اي از نكات كليدي زندگي و كاروكسب را به شكل ظريف، بامزه و بشدت صادقانه‌اي بيان مي‌كند. اين كتاب تاكنون به هشت زبان مختلف ترجمه شده و مطابق آنچه در صفحه‌ي ويكي‌پدياي نويسنده آمده، در برخي دانشگاهها آن را به‌شكل يك تقويم (به همراه يادآوري روزانه) درآورده‌اند و به‌عنوان راهنماي عملي مديريت و رهبري توزيع كرده‌اند.
ويژگي منحصربه‌فرد اين اثر، كاربردي بودن آن است. به‌طور كلي ريچارد اي.موران در تمام آثار خود، واقعيت را به‌شكل عريان در پيش روي ما به نمايش مي‌گذارد و از اين حيث، نوشته‌هاي او تقريباً در نقطه‌ي مقابل كتابهاي خودياري قرار مي‌گيرند. او مدام به ما تلنگر مي‌زند و دعوتمان مي‌كند كه به‌جاي حرف زدن، عمل كنيم و هميشه "كار درست" را انجام دهيم، حتي در شرايط سخت. موران به صراحت به ما گوشزد مي‌كند كه آنقدرها هم كه خيال مي‌كنيم كامل و بي‌نقص نيستيم. براي نمونه، او در بخشي از كتابش مي‌گويد: "از كساني كه از تو درخواست بازخورد مي‌كنند برحذر باش، آنها دنبال اين هستند كه تعريف بشنوند. مردم فقط زماني طالب بازخورد هستند كه مثبت باشد."
اين يك متن خشك سرشار از راهنمايي و دستورالعمل نيست. موضوعات مطرح شده در اين كتاب و نوع چيدمان آنها (به‌شكل جستارهاي كوتاه و باطراوت) و نيز، سبك نوشتاري صريح و طنزآلود موران، هر خواننده‌اي را سر حال مي‌آورد. موران با ريزبيني فراوان به بيان جزئياتي مي‌پردازد كه بسياري از ما حتي نمي‌دانستيم وجود دارند. كتاب در عين طراوت و تازگي، نگاهي متفاوت به محيط كار امروزي دارد كه بسيار جذاب و خواندني است.