تازه ها
چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارت‌های فروش

نویسنده : پرویز درگی
تعداد صفحات : 256 صفحه

نوبت چاپ :هشتم

سال نشر : 1399
قیمت : 38000تومان

توضیحات کتاب :

"فروش"، پاشنه‌ي آشيل شركتها، سازمانها، و بنگاههاي اقتصادي است. هم سازمانهايي كه موفق شده‌اند ميزان فروش را رشد صعودي بخشند، و هم سازمانهايي كه در "فروش" با ناكامي مواجه شده‌اند، همواره با اين پرسش روبه‌رويند كه چه علل و عواملي موجب "افزايش فروش" و يا "كاهش فروش" است؟
براي پاسخگويي به اين پرسش ساده كه پاسخ دشواري دارد، علاقه‌مندم از تجربه‌ي سالهاي پيشينم در انتشار اولين كتابم بگويم كه با عنوان "مديريت فروش و فروش حضوري با نگرش بازار ايران" در سال 1384 چاپ و منتشر شد.
اين كتاب اكنون به چاپ هفدهم رسيده است. اين در حالي است كه در طول اين سالها، تعداد وسيعي كتاب در حوزه‌ي "فروش" تأليف يا ترجمه شد و از سوي ناشران با تيراژهاي خوب روانه‌ي بازار شده‌اند.
ضروري است پس از اين سالها با صراحت اعلام كنم كه ما در "فروش" هنوز به بسياري از ظرائف و داناييها نيازمنديم و در اين ‌باره نمي‌دانيم. دليل آن نيز پرواضح است.
سالها پيش در كتابهاي دبيرستاني در درس فيزيك آموختيم بزرگ نابغه‌ي سرآمد جهان يعني اسحاق نيوتن، با كوششهاي فراوان علمي توانست جاذبه‌هاي نامرئي زمين را كشف كند.
بدون ترديد ما در "بازار" نيز داراي جاذبه‌هاي نامرئي هستيم كه همت و دانايي بزرگان علوم بويژه دانشمندان علوم اجتماعي را مي‌طلبد. چه، با انبوه جمعيتي كه در بازارهاي سنتي و مجازي روبه‌روييم و حركت شناور كالاهايي كه از اقصي‌نقاط جهان موجي در بازارها مي‌آفرينند، مجموعه‌ي فوق‌العاده فراواني از "نيروهاي نامرئي بازار" در جنبش و خروش و يا سكون‌اند.
با اين نگاه، به سهم خودم كوششهايي را آغاز كردم تا هر چه بيشتر درباره‌ي "فروش" بدانيم.‌‌‌‌نخست مجموعه‌‌‌كتابهاي "دل‌گفته‌ها و دل‌نوشته‌هاي معلم بازاريابي" در 3 جلد منتشر شد. به مرور احساس كردم فارغ از تجربيات و دانشها، ضروري است دريچه‌هاي تازه‌اي براي موضوعات بازاريابي و فروش گشوده شود.
در ابتدا به تناسب رويدادهايي كه در مشاوره با شركتهاي بزرگ و كوچك و متوسط داشتم، همچنين در كلاسهاي متفاوتي كه براي دانشجويان دانشگاهها بويژه در انستيتو مهندسي نفت دانشگاه تهران، سازمان مديريت صنعتي و دانشگاه علوم و فنون مازنداران براي دانشجويان MBA داشتم، دريافتم كه جنس پرسشها كاملاً تغيير يافته است. ازاين‌رو لازم بود اقدامات تازه‌اي براي پاسخگويي به اين پرسشها فراهم شود.
فراتر از جنس پرسشها، ظرفيت مخاطبان بود. درست يا نادرست، ما به بيماري "عصر ديجيتاليسم" گرفتار شده‌ايم. حوصله‌ي مطالعه حتي در بين دانشجويان كم شده است.
به مجرد طرح يك پرسش، تمايل دارند پاسخ مستقيم، بدون حاشيه، و كوتاه به دست آورند. مديران سازمانها نيز به دليل مشغله‌هاي فراوان كاري، گاه نيازي به تجزيه‌و‌تحليل شما ندارند. مهمتر از همه، گره‌گشايي زود، تند، سريع است كه از شما در مقام استاد يا مشاور انتظار دارند.
با اين رويكرد، كوشيدم كه تا حدود زيادي از تجزيه‌وتحليلهاي پيچيده فاصله بگيرم، پاسخها در حد لازم بويژه در قالب فهرستهاي راهكار عرضه شود.
در نهايت، مجموعه‌ي آنچه پيش از اين در سايت شخصي من براي مديران فروش عرضه شده بود، تدوين و در قالب كتابهاي تازه‌اي با موضوع واحد "40 گفتار" متولد شد.
نخستين كتاب از اين مجموعه با عنوان "40 گفتار پيرامون مديريت و رهبري در كسب‌و‌كار" پديد آمد. "40 گفتار پيرامون مهارتهاي ارتقاي فروش"، كتاب دوم از اين مجموعه است. ساير كتابها نيز با همين عنوان "40 گفتار" در حال آماده‌سازي و چاپ و توزيع است كه براي اطلاع بيشتر مي‌توانيد به سايت انتشارات بازاريابي به نشاني www.MarketingPublisher.ir مراجعه كنيد يا با دفتر انتشارات تماس بگيريد.

نخستين كتاب از اين مجموعه با عنوان "40 گفتار پيرامون مديريت و رهبري در كسب‌و‌كار" پديد آمد. "40 گفتار پيرامون مهارتهاي ارتقاي فروش"، كتاب دوم از اين مجموعه است. ساير كتابها نيز با همين عنوان "40 گفتار" در حال آماده‌سازي و چاپ و توزيع است كه براي اطلاع بيشتر مي‌توانيد به سايت انتشارات بازاريابي به نشاني www.MarketingPublisher.ir مراجعه كنيد يا با دفتر انتشارات تماس بگيريد.

• فصل اول: الفباي فروش
• فصل دوم: اسرار فروش
• فصل سوم: افزايش فروش در زمان ركود
• فصل چهارم: دانش فروشندگي

مي‌توان با همين روال، كتاب را از فصل اول مطالعه كرد و تا پايان خواند. با وجود اين، اگر موضوعي برايتان جالب است، مي‌توانيد همان موضوع را مطالعه كنيد و ضرورتي ندارد كه تقدم و تأخر مطالب رعايت شود. سعي شده مطالب كتاب به شكلي كاملاً مستقل و بدون نياز به ساير كتابهاي حوزه‌ي بازاريابي و فروش، و با هدف ارتقاي مهارتهاي فروش مديران و نيروهاي فروش تدوين شود. با وجود اين، پيشنهاد مي‌شود براي بهره‌گيري بيشتر از اين كتاب، هم كتاب "مديريت فروش و فروش حضوري با نگرش بازار ايران" مطالعه شود، و هم ساير كتابهايي كه علاقه‌مندي شما را در حوزه‌ي بازاريابي مهيا مي‌سازد.
سپاسگزار تمامي عزيزاني هستم كه با ارسال پيام مكتوب خود براي سايت شخصي من، راهنمائيم كردند و سوژه‌هايي ناب را در اختيارم قرار دادند.
همچنين "فروشندگان" و "بازاريابها" و ويزيتورهايي كه با طرح پرسشهاي خودشان، جهت‌دهي ذهني‌ام را به سمت و سوي موضوعات فروش بيشتر گرايش دادند كه علاقه‌ي قلبي و حرفه‌اي من است.
شايسته است از پشتيباني همكارانم در خانواده‌ي TMBA، صميمانه تشكر كنم؛ مرتضي اميرعباسي و محمدرضا حسن‌زاده جوانيان زحمات ارزشمندي را در گردآوري اين كتاب متحمل شدند.
همچنين تلاشهاي آقايان احمد آخوندي و محسن جاويدمؤيد، در ويرايش اين كتاب ستودني است.